Czym się różnią panele winylowe od zwykłych?

Czym się różnią panele winylowe od zwykłych?

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Współczesny rynek okładzin podłogowych oferuje szeroką gamę rozwiązań, pozwalających na wykończenie podłogi dokładnie w takim stylu, w jakim sobie tego zamarzymy. Jednym z najpopularniejszych wyborów są, co pewnie nikogo nie dziwi, panele podłogowe. Najczęściej do wyboru mamy panele laminowane panele drewniane oraz panele winylowe. Zanim przystąpisz do zakupów, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będą panele laminowane, czy winylowe. W ofercie DDD Dobre Dla Domu znajdziesz duży wybór obydwu typów paneli, a w niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, czym wyróżniają się panele winylowe od tych klasycznych.

Panele winylowe vs panele podłogowe klasyczne

Panele winylowe vs panele podłogowe klasyczne

Przed podjęciem decyzji zakupowej warto poznać, czym różnią się podłogi winylowe od paneli laminowanych i pozostałych. Najważniejsza różnica między panelami winylowymi a zwykłymi panelami dotyczy materiałów, z jakich są wykonane. Panele podłogowe winylowe są wykonane z PVC (polichlorku winylu), dzięki czemu są odporne na wilgoć i doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na działanie wody, takich jak łazienki czy kuchnie

Natomiast panele zwykłe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno lub HDF (płyta włókno-drzewna o dużej gęstości), co wpływa na ich właściwości. Te wykonane z drewna narażone są bardziej na uszkodzenia pod wpływem wilgoci, nadają się więc do układania wyłącznie tam, gdzie nie będą narażone na zalanie. Z kolei w przypadku paneli laminowanych, które lepiej znoszą kontakt z wodą, są on mniej odporne od paneli winylowych na uszkodzenia mechaniczne, poza tym nie wszystkie nowoczesne panele laminowane nadają się do układania na ogrzewanie podłogowe.

Panele laminowane czy winylowe? 

Jeżeli szukasz materiału na wykończenie podłogi to musisz zwrócić uwagę nie tylko na to, jak wyglądają panele, ale także, w jakim pomieszczeniu będą ułożone i na jaki poziom eksploatacji będą narażone. Zarówno panele laminowane, jak i winylowe są odporne na wilgoć, przez co są trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości. Jednak uznaje się, że winyl jest mniej podatny na zarysowania i uszkodzenia, co sprawia, że tego typu panele są świetnym wyborem do pomieszczeń intensywnie użytkowanych, zwłaszcza przez rodziny z dziećmi i zwierzętami. Dodatkowo panele z winylu są często odporniejsze na promieniowanie UV, co sprawia, że dłużej zachowują intensywność koloru.

Panele winylowe czy laminowane – montaż i funkcjonalność 

Panele winylowe czy laminowane – montaż i funkcjonalność

Poszukując odpowiedniego wykończenia podłogi, należy zwrócić uwagę także na to, w jaki sposób będą montowane nowe panele, od tego w dużym stopniu zależy koszt ich instalacji. Panel winylowy jest tu zwykle tańszą opcją, ponieważ montaż jest zazwyczaj łatwiejszy dzięki stosownemu powszechnie systemowi click-lock, który umożliwia szybkie i precyzyjne łączenie poszczególnych paneli. Warto też zwrócić uwagę na to, że panele winylowe są zdecydowanie bardziej elastyczne, co pozwala układać je także na nieregularnych powierzchniach. Wykańczanie podłogi panelami laminowanymi lub drewnianymi może być zdecydowanie bardziej wymagające, jeśli chodzi o przygotowanie podłoża – często konieczne jest też stosowanie specjalnego kleju.

Jeżeli chodzi o wybór wzorów i kolorów to zarówno wśród paneli winylowych, jak i laminowanych znajdziemy bardzo duży wybór faktur i kolorów. Bez trudu znajdziesz egzemplarze naśladujące strukturę drewna, naturalny kamień, a nawet kolor surowego betonu. Poza tym panele winylowe są dobrą izolacją akustyczną, nie przyciągają kurzu, a ich całkowita odporność na działanie wody sprawia, że nadają się doskonale na podłogę do kuchni lub łazienki. Dodatkowo bez obaw można je układać także na ogrzewanie podłogowe. 

Niebywale szeroką ofertę paneli winylowych znajdziesz na stronie internetowej sklepu DDD Dobre dla Domu. Warto zapoznać się z asortymentem, wybrać interesujące modele, a następnie udać się do jednego ze sklepów stacjonarnych rozlokowanych na terenie całego kraju, gdzie można kupić wybrane panele.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *