Czy grubość swetra ma znaczenie?

Czy grubość swetra ma znaczenie

Kategoria: Moda | Autor: Monika Nowicka

Gdy w Internecie zaczynasz dostrzegać hasło Back To School, a w warzywniakach pojawiają się dynie, to może oznaczać tylko jedno – jesień powróciła. A wraz z nią chłód i nowe ubraniowe dylematy. Dzisiaj skupimy się na jednym z nich – grubości swetra. A dokładniej na tym, czy powinna być dla nas istotna i co tak naprawdę daje nam ten upragniony komfort cieplny w chłodnych miesiącach.

Grubość vs jakość – które swetry zapewniają ciepło?

Często wydaje nam się, że grube swetry są naszym największym sprzymierzeńcem w walce z jesiennym i zimowym chłodem. Tutaj pojawia się pierwszy zwrot akcji – nie doceniamy możliwości cieńszych swetrów. Kupujemy oczami i najpierw oceniamy rzeczy po ich wyglądzie, a miękki, gruby sweter kojarzy się z ciepłem. Warto zgłębić temat, ponieważ nawet najcieńszy sweter, wykonany z odpowiedniego materiału, pokona grube swetry ze sztucznych włókien. 

Grubość vs jakość – które swetry zapewniają ciepło?

No właśnie – przecież o tym, czy sweter będzie ciepły i funkcjonalny świadczy przede wszystkim materiał, z jakiego jest wykonany. Dlatego też warto go dotknąć, poczuć na własnej skórze i przede wszystkim – sprawdzić jego skład. Materiały takie jak akryl czy poliester, chociaż popularne ze względu na niskie koszty produkcji, mogą nie przepuszczać powietrza i zatrzymywać wilgoć. W efekcie możemy się w nich szybko spocić, ale na pewno nie ogrzać. Dlatego warto zwracać uwagę na to, z czego i jak wykonany jest sweter, by faktycznie było w nim ciepło i przyjemnie, nawet gdy pogoda za oknem nas nie rozpieszcza.

W poszukiwaniu ciepła – na co zwrócić uwagę?

Szykując się do wyjścia, często sięgamy po puchate swetry. Jednak pogoda w Polsce potrafi być naprawdę kapryśna i po chwili dociera do nas przenikliwe zimno. Nie musi tak być, a marznięcie nie jest obowiązkowym punktem każdej jesieni. Za to jest nim odpowiednio dobrany sweter. Jak go wybrać? Sprawdźmy!

W poszukiwaniu ciepła – na co zwrócić uwagę?

W sezonie jesienno-zimowym doskonałym wyborem będą swetry wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego takich jak wełna, np. z merynosów, kóz kaszmirskich, czy nawet naszych polskich owiec. Oto kilka powodów:

  • Higroskopijność – wełna doskonale wchłania wilgoć lub pot, co zapewnia nam komfort termiczny. Świetnie sprawdzi się zarówno w letnie dni jak i zimą;
  • Izolacja termiczna – dzięki niej nasze ciało jest w stanie utrzymać stałą temperaturę;
  • Oddychająca skóra – naturalne materiały pozwalają skórze swobodnie oddychać, przez to zdecydowanie trudniej jest przegrzać organizm;

  • Reklama

  • Łuskowata konstrukcja włókien – ułatwia samooczyszczanie materiału i utrudnia rozwój bakterii powodujących przykre zapachy.

Tegoroczny kandydat na materiałowego Oscara to… wełna merino! 

Czarny sweter z wełny merino

Wełna z merynosów to jeden z najwspanialszych materiałów na świecie. Dzięki swojej delikatnej strukturze swetry 100% z wełny merino są niezwykle miękkie w dotyku, do tego nie gryzą i nie podrażniają skóry, a nawet cienki sweter skutecznie ochroni nas przed chłodem. Jakim cudem? Wełna merino pochodzi od nowozelandzkich i australijskich owiec rasy merynos, które w swoich naturalnych warunkach narażone są na szczególnie zmienną temperaturę. To dlatego merynosy wykształciły takie runo, w którym nie jest im ani za ciepło, gdy temperatura jest wysoka, ani za zimno kiedy termometry wskazują grubo poniżej zera. 

I właśnie dlatego w swetrze merino nie zmarzniesz, ani nie przegrzejesz się, niezależnie od pogody. Ponadto przekonasz się, że ilość materiału nie świadczy o jakości, a nawet niepozorny, cienki sweterek może sprawić, że przestaniesz szczękać zębami. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni materiał, a nie tylko jego grubość. To właśnie wełniany sweter ochroni Cię i zadba o Twój komfort termiczny! Warto zatem czytać składy i zamiast grubego swetra z akrylu, wybrać cienki sweterek z wełny merino – na pewno lepiej zda egzamin na utrzymanie ciepła!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *