Czarne lampy wiszące we wnętrzu inspirowanym nowojorską bohemą

Czarne lampy wiszące we wnętrzu inspirowanym nowojorską bohemą

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Beton, odsłonięta cegła, monochromatyczna paleta kolorów i minimalistyczny wystrój. To cechy charakterystyczne dla stylu loftowego. Łatwo domyślić się, że w takim wnętrzu znakomicie odnajdą się czarne lampy wiszące. Dowiedz się, które z nich będą najbardziej odpowiednie do aranżacji lansowanych przed dekadami przez przedstawicieli nowojorskiej bohemy.

Kilka słów o loftowych aranżacjach

Loftowe wnętrza mają swoje korzenie w latach 60. XX wieku. Kryzys w Stanach Zjednoczonych sprawił, że budynki fabryk i zakładów przemysłowych zaczęły świecić pustkami. Wprowadzali się do nich przedstawiciele artystycznego świata. Przestronne wnętrza służyły im nie tylko za mieszkanie, ale były również doskonałą pracownią. Nie spodziewali się jednak, że po latach poprodukcyjne przestrzenie staną się inspiracją dla architektów i fanów oryginalnych aranżacji.

Lampa wisząca czarna – loft w dobrym świetle

Budowaniu wyjątkowej atmosfery w loftach sprzyjają nie tylko meble i dodatki. Ważną rolę odgrywa oświetlenie. W tej kategorii numerem jeden pozostaje czarna metalowa lampa wisząca – najlepiej o matowym wykończeniu. Zawieszona na długim przewodzie i cechująca się klasycznym, kopulastym kształtem, przypomina oświetlenie stosowane przed laty w fabrykach. Nawiązuje więc do poprodukcyjnej historii stylu i podkreśla jego surowość.

To nie jedyna opcja, jaka sprawdzi się w loftach. Jeśli urządzasz wnętrze w stylu wykreowanym przez nowojorską bohemę, zwróć uwagę na lampy z kloszem typu klatka. Ich niewątpliwym atutem jest to, że wnoszą do aranżacji lekkość. Efektownie komponują się z ażurowymi meblami – stolikami czy etażerkami na kółkach. I doskonale rozpraszają światło, podobnie jak dekoracyjne żarówki zawieszone na długich kablach.

Lampa wisząca czarna – loft w dobrym świetle

Pojedyncze lampy wiszące łączące oszczędną loftową estetykę z designerską oryginalnością

Wśród designerskiego oświetlenia znajdziesz modele mocno skupiające wiązkę światła. Rozwiązania te są odpowiednie tam, gdzie potrzebne jest doświetlenie określonej części pomieszczenia. W tej roli sprawdzi się charakteryzująca się kloszami typu tuba czarna lampa wisząca z Agaty. Ascetyczny i jednocześnie elegancki model znakomicie podkreśli charakter wnętrza. Alternatywą są modne reflektory, pozwalające skierować strumień światła w określoną stronę.

Oświetlenie pomocne przy podziale przestrzeni na strefy

Lofty to najczęściej bardzo przestronne pomieszczenia. Aby zapewnić sobie komfort, warto pokaźną przestrzeń podzielić na strefy. Poza meblami kluczową rolę odgrywa w tym przypadku oświetlenie. Prawidłowo dopasowane lampy sprawią, że każdy zakamarek mieszkania będzie prezentował się w dobrym świetle.

Warto mieć na uwadze, że życie rodzinne i towarzyskie toczy się przy stole. To zwykle centralne miejsce w lofcie. Powinno być zatem odpowiednio oświetlone. Czarna lampa wisząca nad stołem z pewnością jest strzałem w dziesiątkę. W zależności od wielkości blatu można wybrać model z jednym lub kilkoma punktami światła – najlepiej zawieszony na przewodzie, którego długość można dopasować do indywidualnych potrzeb. Lampy tego typu możesz też zawiesić nad kuchenną wyspą, gdzie znakomicie doświetlą blat.

W otwartej loftowej przestrzeni dobrze jest również zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsc do odpoczynku. Czarna lampa wisząca powinna więc znaleźć się nad kanapą lub narożnikiem. Ponadto warto zamontować ją nad łóżkiem – najlepiej po obu jego stronach. W ten sposób zapewnisz sobie komfort podczas wieczorów spędzanych z książką albo z czasopismem.

Oświetlenie pomocne przy podziale przestrzeni na strefy

Wisząca potrójna lampa o oszczędnym designie

Lofty zwykle mają duże okna, dzięki czemu w dzień do wnętrza wpada wiele naturalnego światła. Kiedy jednak zapada zmrok, na arenę wychodzą lampy. Te w czarnych kolorach doskonale wpisują się w charakter surowego wnętrza i pełnią nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną funkcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *