Co zrobić, kiedy odwołano lot? Jak ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot?

co zrobić, kiedy odwołano lot

Kategoria: Podróże | Autor: Monika Nowicka

AirHelp, firma chroniąca prawa pasażerów linii lotniczych, podała, że w 2023 roku z polskich lotnisk zrealizowano łącznie ponad 160 tys. lotów, z czego ponad 34 tys. było opóźnionych lub odwołanych. Warto znać swoje prawa i wiedzieć, co należy zrobić, jeśli przydarzy Ci się taka sytuacja. Czy należy Ci się odszkodowanie od linii lotniczych, czy wyłącznie z indywidualnie wykupionego ubezpieczenia turystycznego?

Co warto wiedzieć na temat odszkodowania za opóźniony lot lub odwołanie lotu?

Szacuje się, że kilkaset tysięcy osób, które miały opóźniony lub odwołany lot w 2023 roku, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Wielu podróżnych nie zdaje sobie jednak z tego sprawy. Nie wiedzą także, jak dostać odszkodowanie za odwołany lot.

Tymczasem nie tylko ci pasażerowie, którzy wykupili ubezpieczenie podróżne obejmujące ryzyko odwołania lotu lub opóźnienia lotu, dostaną odpowiednie świadczenie zgodnie z ustaloną sumą ubezpieczenia. Może ono przysługiwać także od linii lotniczych, ale tylko po spełnieniu określonych warunków.

Kiedy będzie przysługiwać odszkodowanie za odwołany lot lub opóźniony lot od linii lotniczych – podstawa prawna

Pasażerowie linii lotniczych mogą uzyskać odszkodowanie za odwołany lot na mocy przepisów Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku. Podróżującym, którzy musieli długo oczekiwać na samolot, przysługuje prawo do odszkodowania za opóźniony lot. Pasażerowie mają prawo do ubiegania się o odszkodowanie na mocy Wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sturgeon przeciwko Condor Flugdienst GmbH z listopada 2009 roku.

W sytuacji gdy doświadczysz opóźnienia lotu powyżej 3 godzin czy odwołania lotu na mniej niż 14 dni przed planowanym odlotem, albo też spotka Cię odmowa przyjęcia na pokład samolotu z powodu overbookingu, czyli przepełnienia lotu, masz prawo dochodzić odszkodowania. Należy Ci się rekompensata od linii lotniczych za opóźniony i odwołany lot, jeśli na mniej niż 14 dni przed wylotem nastąpią jakieś zmiany w harmonogramie lotu.

Podróżującym należy się wypłata odszkodowania za spóźnienie na lot przesiadkowy, ale tylko wtedy, gdy przybywają do miejsca docelowego z co najmniej 3-godzinnym opóźnieniem.

Jaka jest wysokość odszkodowania za opóźniony lot i wysokość odszkodowania za odwołany lot? Jak ubiegać się o odszkodowanie?

W przypadku odwołanego lotu pasażer będzie mieć prawo do:

 • zwrotu kosztów biletu lotniczego albo zaoferowania przez linie alternatywnego lotu do miejsca docelowego,
 • opieki, w tym zapewnienia posiłków i napojów w odpowiedniej ilości do czasu oczekiwania, odbycia dwóch rozmów telefonicznych i wysłania maili,
 • zakwaterowania w hotelu oraz transportu między lotniskiem a hotelem,

 • Reklama

 • odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro.

Odszkodowanie za odwołany lot nie będzie wypłacone, jeśli lot został odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności lub pasażerowie zostali poinformowani o tym na co najmniej 14 dni przed terminem wylotu.

Przy odwołaniu lotu każdy pasażer może bezkosztowo z niego zrezygnować i uzyskać zwrot ceny biletu. Może przebukować lot na pierwszy możliwy termin.

Natomiast przy opóźnieniu lotu powyżej 2 godzin pasażerowie mają prawo do:

 • posiłków i napoi w adekwatnych ilościach do czasu oczekiwania,
 • dwóch rozmów telefonicznych i dwóch maili,
 • zakwaterowania w hotelu, jeśli występuje konieczność oczekiwania przez co najmniej jedną noc na lot zastępczy,
 • transportu między lotniskiem a hotelem, jeśli zapewniony jest nocleg.

W przypadku gdy opóźnienie wyniesie ponad 5 godzin, pasażerowie mają prawo do zwrotu kosztu biletu lub do tego, aby linia lotnicza zaoferowała inne połączenie z punktem docelowym. Gdy pasażer przybędzie do miejsca docelowego z co najmniej 3-godzinnym opóźnieniem, zyskuje automatycznie prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro. Wyjątkiem od reguły jest sytuacja, gdy lot został odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności.

Wysokość odszkodowania za opóźniony lot zależy od jego długości:

 • loty do 1500 km – odszkodowanie 250 euro,
 • loty w UE dłuższe niż 1500 km i inne loty o długości pomiędzy 1500 a 3500 km – 400 euro,
 • wszystkie inne loty – 600 euro.

Aby móc ubiegać się o odszkodowanie, należy jedynie złożyć odpowiedni wniosek do linii lotniczych. Przewoźnik, po zweryfikowaniu potwierdzenia rezerwacji biletu lotniczego i rozpoznaniu sprawy, w przypadku lotów spełniających założone warunki, powinien uznać Twoje roszczenie. Otrzymanie odszkodowania w przypadku opóźnienia czy odwołania danego lotu jest zazwyczaj formalnością.

Ubezpieczenie turystyczne a wysokość odszkodowania za odwołany lot

Również mając indywidualne ubezpieczenie turystyczne, możesz zapewnić sobie wypłatę świadczeń za odwołany lub opóźniony lot. Przykładowo, w UNIQA ubezpieczenie Supertravel na Europę i świat w wariancie rozszerzonym przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot, w kwocie odpowiednio 500, 750 i 1000 zł. Dodatkowo masz prawo do odszkodowania za opóźnienie lotu rejsowego o co najmniej 5 godzin. Ubezpieczenie nie będzie dotyczyło jednak skutków tego opóźnienia lotu powstałych na terenie RP lub kraju rezydencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *