Wytłaczanie – kluczowe korzyści dla przemysłu tworzyw sztucznych
Kategoria: Biznes | Autor: Monika Nowicka
Produkcja z plastiku odbywa się za pomocą różnych technologii, które pozwalają dostarczyć elementy o oczekiwanym kształcie. Do wyrobów o dużych gabarytach doskonale sprawdza się odlewanie rotacyjne, jeśli przedmiot ma mieć bardzo cienkie ścianki to polecane jest termoformowanie, natomiast w przypadku długich elementów najlepiej wybrać wytłaczanie. To właśnie ta ostatnia metoda będzie idealną propozycją dla firm produkujących np. plastikowe rury i rynny. W przemyśle pierwszym pytaniem są często przede wszystkim koszty wdrożeniowe – te zaczynają się od kilkunastu, a mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na wybór tej technologii? Czytaj dalej i poznaj zalety, jakie niesie ze sobą wytłaczanie tworzyw sztucznych!
Spis treści
Pełna automatyzacja – idealny wybór przy masowej produkcji
Proces wytwórczy w przypadku omawianej techniki dzieli się na 3 etapy. Pierwszy z nich to podanie wsadu – grawitacyjnie, przy użyciu leja zsypowego. To właśnie z niego surowy materiał kompozytowy trafia do bębna wytłaczarki, gdzie zostaje dokładnie wymieszany. W kolejnym kroku tworzywo wraz z szeregiem komponentów pomocniczych zostaje ogrzane aż do stopienia, w celu doprowadzenia do homogenizacji materiałowej. Kiedy polimer uzyska już odpowiednią konsystencję, to ostatnim etapem jest wytłaczanie za pomocą matrycy, która nadaje wyrobom zadany kształt. Cały proces da się w pełni skomputeryzować, co gra kluczową rolę przy produkcji nastawionej na dostarczenie dużego wolumenu towarów.
Szeroka gama tworzyw i zastosowań
Omawiana technologia pozwala wykonywać detale z różnych surowców, ale zaleca się korzystanie przede wszystkim z termoplastów i elastomerów wulkanizujących. Materiały dostarcza się z reguły w postaci granulatu, a wśród najczęściej stosowanych warto wymienić takie tworzywa jak polipropylen, acetal, akryl, PE, PVC czy ABS. Wytłaczanie jest bardzo wymagające pod kątem zachowania prawidłowych parametrów procesu (takich jak np. prędkość chłodzenia po przejściu przez matrycę), dlatego cykl musi być starannie skalibrowany, zależnie od specyfiki przetwarzanego surowca.
W jakich branżach korzysta się z opisywanej techniki? Oprócz wspomnianych wcześniej rur i rynien wytłaczanie bywa stosowane również przy produkcji ram okiennych i różnego rodzaju profili. Doskonale sprawdza się przy wytwarzaniu butelek, opakowań i folii, a także pozwala wykonać wysokiej jakości izolacje przewodów, uszczelki i powłoki termoplastyczne. Ważną korzyścią dla przemysłu jest możliwość nie tylko cięcia na wymiar, ale też nawijania wytłoczki na bęben, w celu jej łatwego przechowywania i transportu.
Istotnymi zaletami technologii są równocześnie jej wysoka precyzja i oszczędność. Proces charakteryzuje się stosunkowo niską emisją szkodliwych substancji, a dostarczane wyroby nie wymagają obróbki wykańczającej, dzięki czemu otrzymuje się produkt gotowy do użytkowania bezpośrednio po schłodzeniu i wyjęciu z matrycy. Wytłaczanie jest chętnie wykorzystywane przez przemysł również ze względu na powtarzalność kształtu i wysoką jakość, co bywa szczególnie ważne w tych branżach, gdzie estetyka wyrobu ma kluczowe znaczenie.