W jakich przypadkach warto skonsultować się z hematologiem?
Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka
Krew odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Rozprowadza do wszystkich tkanek i organów tlen wraz ze składnikami odżywczymi. Jednak zdarza się, że jej skład zostaje zaburzony, co skutkuje rozwojem różnych chorób krwi, którymi zajmuje się specjalista hematolog. Sprawdź, kiedy warto zgłosić się do takiego lekarza.
Spis treści
Czym zajmuje się hematolog?
Hematolog jest lekarzem specjalizującym się w profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób krwi i schorzeń układu krwiotwórczego. Z założenia zdrowa krew, zawierająca prawidłowe składniki w odpowiednich proporcjach, powoduje, że każdy narząd w ciele człowieka jest dobrze odżywiony i zabezpieczony, a system immunologiczny – sprawny i gotowy do zwalczania infekcji. W przeciwnym wypadku możesz odczuwać różne objawy, które wskazują na choroby krwi. Konsultacja z hematologiem pozwoli ustalić, czy cierpisz na chorobę krwi. Jeżeli diagnoza się potwierdzi, lekarz zaordynuje odpowiednie leczenie.
W jakim przypadku trzeba odbyć konsultację u hematologa?
Problemem we wczesnym diagnozowaniu chorób układu krwiotwórczego i krwi jest to, że mogą one dawać zupełnie nieswoiste, mało charakterystyczne objawy. Zmęczenie, osłabienie, zniechęcenie czy senność, można wiązać po prostu z wiekiem, zbyt intensywną pracą czy nauką. Jednak równie dobrze takie symptomy wskazują na choroby krwi.
Do pierwszych objawów chorób hematologicznych zalicza się:
- bladość skóry,
- woskowata cera,
- blade wargi i błony śluzowe,
- przerosty dziąseł,
- nadżerki i zmiany martwicze zlokalizowane na śluzówce w jamie ustnej,
- zaburzenia w zakresie krzepnięcia krwi,
- skłonność do tworzenia się siniaków i krwiaków,
- częste infekcje dróg oddechowych,
- uczucie dojmującego zmęczenia i senności,
- nagła utrata masy ciała,
- bóle kości,
- niebolesne obrzęki węzłów chłonnych w jednym z obszarów ciała,
- przewlekły kaszel,
- problemy z przełykaniem,
- duszności,
- napady nocnych potów,
- wysoka temperatura,
- świąd skóry.
Reklama
Do hematologa może skierować Cię lekarz pierwszego kontaktu, internista, a w przypadku małych pacjentów – pediatra.
Jak wygląda konsultacja w gabinecie hematologa?
Na podstawie przedstawionych przez pacjenta wyników badań krwi oraz dotychczasowej dokumentacji medycznej hematolog może postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Lekarz przeprowadza wywiad, pytając przy tym głównie o wcześniej przebyte choroby, schorzenia w rodzinie, prowadzony tryb życia, zgłaszane objawy i ich nasilenie. Jeśli nie jest pewien diagnozy, może zlecić dodatkowe badania, takie jak:
- badanie laboratoryjne krwi – obejmujące morfologię, rozmaz krwi obwodowej, TIBC w surowicy, żelazo, liczbę retikulocytów, bilirubinę całkowitą i bezpośrednią w surowicy, kreatyninę w surowicy, ALAT, ASPAT, GGTP, LDH, TSH w surowicy czy też liczbę płytek krwi, CRP, odczyn lateksowy RF, OB, fibrynogen.
- USG – jamy brzusznej i węzłów chłonnych,
- Biopsję węzłów chłonnych i szpiku kostnego,
- Prześwietlenie klatki piersiowej RTG.
Reklama
Jakie choroby leczy hematolog?
Hematolog może postawić rozpoznanie anemii, czyli niedokrwistości, ale i zdiagnozować zaburzenia krzepnięcia, skazy krwotoczne – trombofilię, hemofilię czy małopłytkowość. Rozpoznaje też choroby nowotworowe krwi, takie jak: białaczka, chłoniaki i szpiczaki. Są to więc choroby nowotworowe i nienowotworowe krwi, z którymi najczęściej mamy do czynienia.
W zależności od rozpoznanego schorzenia, hematolog może zaplanować inną drogę leczenia pacjenta. Jeśli rozpoznanie wskazuje na anemię, lekarz zaleci podawanie żelaza, aby uzupełnić jego niedobory. U chorych na hemofilię dąży się do uzupełniania czynników krzepnięcia, natomiast największym wyzwaniem dla hematologów jest leczenie schorzeń onkohematologicznych. Stosuje się przy tym przeszczep szpiku kostnego, chemioterapię, immunoterapię komórkową lub przeszczep komórek CAR-T.