Skandynawski styl w Twoim domu. Jak przenieść do wnętrza klimat tajemniczej Północy?
Styl skandynawski łączy surowe, naturalne materiały, które nadają wnętrzom charakterystyczny klimat i wdzięk. Równocześnie duży nacisk kładzie się na funkcjonalność, bez rezygnacji z walorów estetycznych. Które materiały i barwy zastosować, gdy chcemy wykończyć dom w skandynawskim stylu? Jak je wykorzystać, żeby osiągnąć równowagę między funkcjonalnością i estetycznym smakiem?
Dom przy Bukowej 21
Spis treści
Wybieraj materiały w zgodzie z naturą
Podczas aranżacji wnętrz warto zwrócić szczególną uwagę na używane materiały. W stylu skandynawskim preferowane są te, które jak najwierniej odzwierciedlają ich naturalne pochodzenie. Nie musimy implementować północnej stylistyki w całym domu. Jeśli wybraliśmy projekty domów typu bungalow, które plan pomieszczeń realizują w obrębie jednej kondygnacji, jednolitą stylistykę warto zachować w pomieszczeniach oficjalnych – salonie, kuchni, przedpokoju i mniejszej łazience dla gości. Strefa pobytu nocnego może być utrzymana w podobnym tonie, lub w miarę preferencji zaaranżowana całkowicie odmiennie. Projekty domów z poddaszem wyraźniej oddzielają część dzienną od nocnej, dlatego w tym przypadku łatwiej będzie zachować odrębność stylistyczną, w przypadku gdy zapragniemy mieć sypialnię np. w stylu glamour.
Przy wykańczaniu podłogi doskonale nadają się okładziny wykonane z kamienia. Może to być granit, marmur lub inne twarde materiały, albo ich imitacje, gdy okażą się zbyt kosztowne. Alternatywą są płytki drewnopodobne, które również wpisują się w ten styl, a przy tym są trwalsze od tradycyjnych paneli, dodając wnętrzom przytulności. Oczywiście wybierając skandynawski styl wnętrza możemy wykorzystywać w pełni atuty drewna. Na podłogę rewelacyjnie sprawdzi się również naturalna deska w chłodnych odcieniach.
Kamień w surowej formie również dobrze sprawdzi się jako dekoracja ścian w punktowych miejscach salonu czy kuchni. Innym wariantem utrzymanym w typie skandynawskim są naturalne deski montowane na suficie lub na ścianach. Najlepiej wybierać te o szerokości kilkunastu centymetrów, aby nie wywołały przytłaczającego wrażenia we wnętrzu, a jedynie je ociepliły. zachować umiar, dekorując jedynie jedną ścianę lub jej fragment.
Styl skandynawski to także minimalizm, więc planując aranżację, należy unikać nadmiaru elementów. Najlepsze połączenie to naturalne drewno na podłogach i inkrustowane punktowo kamieniem ściany, lub odwrotnie, ale zawsze w pokrewnych tonacjach.
Dom przy Olchowej 4
Kolory inspirowane naturą
Główne barwy to biel i różne odcienie szarości, czasami uzupełniane o czerń, ciemną zieleń, morski kolor rodem z skandynawskich fiordów lub głęboki granat. Taki zestaw kolorów sprawia, że wnętrza stają się jasne, lekkie, a zarazem przytulne.
Ściany warto pomalować na biało lub w zbliżone odcienie, a bardziej intensywne kolory zachować na podłogach, meblach, czy dodatkach. Nie ma przeciwwskazań, aby całość była monochromatyczna, z jedynie drobnymi akcentami kolorystycznymi, jak niebieskie poduszki, modernistyczny, jaskrawy obraz, czy wzorzysty dywan. Kolory na ścianach, podobnie jak kamienne czy drewniane ozdobniki, powinny się pojawiać okazjonalnie. Można je zastosować w załamaniach ścian, lub wyodrębnionych pasach, jako tło do regału, czy telewizora, lub wyodrębnienie kominka. Wystrój skandynawski, szczególnie gdy realizujemy projekty domów z tradycyjną wentylacją grawitacyjną, może być podkreślony tradycyjną kozą ogrzewającą salon. Czerń będzie się wtedy komponować zarówno z chłodnymi barwami, jak i z bielą. Jeśli chcemy połączyć zgrabnie stylistykę skandynawską z nutą rustykalnych wpływów możemy zastosować pobielaną cegłę, jako dekorację jednej ze ścian.
Interesującą opcją na wprowadzenie koloru może stać się fototapeta. Świetnie sprawdzą się wzory z zamglonym lasem we mgle, pejzażem morskim, czy otwartym krajobrazem jesiennym.
Dom przy Cyprysowej 26 – wizualizacja wnętrza
Meble w wersji skandynawskiej – prostota i funkcjonalność
Minimalizm skandynawski przejawia się także w prostocie mebli, które powinny być pozbawione zdobień i utrzymane w stonowanych barwach. Najlepszym wyborem na obicia foteli czy sof jest bawełna, gdyż skóra może zbyt mocno obciążać wizualnie pomieszczenie. Zasłony powinny być z bawełny lub lnu, bez zbędnych ozdobników.
Doskonale w skandynawskiej stylistyce odnajdą się designerskie meble z palet, lub takie wykonane z przedmiotów używanych w przemyśle.
Nie tylko wnętrze można wykończyć w skandynawskim stylu. Niektóre projekty domów są specjalnie predysponowane do takiej właśnie aranżacji. To z reguły minimalistyczne domy parterowe o prostej konstrukcji i regularnej bryle. Wykończenie zewnętrze takiego budynku również powinno opierać się o miks naturalnych materiałów – drewna, kamienia i szkła.
Jak widać, aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim wymaga przestrzegania pewnych reguł, co nie zawsze jest łatwe. Inwestorzy z wysoce rozwiniętym zmysłem estetycznym i pewna pasją dekoratorską z pewnością poradzą sobie z takim zadaniem wyśmienicie. Jeśli mamy wątpliwości i nie do końca ufamy własnym zdolnościom, warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który kompleksowo opracuje projekt.