Rogowacenie okołomieszkowe – to musisz wiedzieć!
Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka
Rogowacenie okołomieszkowe to schorzenie skóry, które występuje dość często u dzieci, jak również u młodzieży. Można sobie z nim poradzić, ale trzeba dostrzec kilku ważnych aspektów dotyczących pielęgnacji i dermokosmetyków, które pomogą w załagodzeniu zmian. Sprawdź koniecznie o czym trzeba pamiętać, dlaczego i kiedy zacząć działania usuwające zmiany. Sprawdź wszystkie wskazówki zamieszczone w artykule.
Słyszałaś o rogowaceniu okołomieszkowym i nie wiesz, jak się do niego ustosunkować? A może czytałaś, że to dość popularne schorzenie i nie wiesz, czy przypadkiem nie dotyczy też Twojego dziecka? Rogowacenie okołomieszkowe dotyczy ujść mieszków włosowych, a polega na ich zaczopowaniu grubszym naskórkiem. Zwykle kłopot ten dotyczy dzieci, a szczególnie tych z nadmiernie przesuszoną skórą. Na rogowacenie okołomieszkowe narzeka wiele osób z atopowym zapaleniem skóry to właśnie u nich występuje w aż 70%. Czym się charakteryzuje, jak wygląda i co warto o nim wiedzieć?
Spis treści
Rogowacenie okołomieszkowe – to musisz o nim wiedzieć!
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy skóra Twojego dziecka na pewno jest zdrowa, a do tego, czy występujące zmiany mogą być związane z rogowaceniem okołomieszkowym to koniecznie weź pod uwagę informacje, które zamieściliśmy poniżej.
Schorzenie charakteryzuje się występowaniem małych, często też spoistych grudek, które znajdują się u nasady włosa, a mają kolor czerwony lub jasnoróżowy. U wielu dzieci rogowacenie okołomieszkowe występuje w różnych częściach ciała, może jednak lokalizować się szczególnie na powierzchni ramion. To właśnie w tych miejscach skóra też będzie zdecydowanie sucha, a nawet szorstka.
Finalnie o rogowaceniu okołomieszkowym mówi się, jak o gęsiej skórce lub papierze ściernym.
Dlaczego rogowacenie okołomieszkowe występuje na skórze i u kogo najczęściej?
Najwięcej osób z rogowaceniem okołomieszkowym odnotowuje się w przypadku tych, które są w młodym wieku, rzadko lokalizuje się je u dorosłych. Wynikiem występowania rogowacenia jest nadmierna produkcja białka skóry, czyli keratyny, pełniącej funkcję ochronną skóry. Problem może także częściej występować u osób, które mają do tego tendencję, jak również u osób, które mają ku temu podłoże genetyczne.
Zlokalizowane grudki o kolorze czerwonym lub brązowym właściwie ani nie swędzą, ani nie bolą. Zmiany jednak mogą być nieco bardziej nasilone, gdy wilgotność powietrza jest spora, a na zewnątrz panują zimowe warunki.
Aby załagodzić zmiany powstałe w wyniku rogowacenia okołomieszkowego stosuje się popularne dermokosmetyki, ze składnikami takimi, jak mocznik, kwas salicylowy, kwas mlekowy, alfa-hydroksykwasy, kwas hialuronowy czy ceramidy. Te produkty nie tylko nawilżają taki naskórek, ale również złuszczają go powodując, że z czasem zmiany zostają wyeliminowane.
W przypadku zastosowania systematycznej pielęgnacji, z rogowaceniem okołomieszkowym można sobie poradzić dość szybko, a co ważne także skutecznie.
Rogowacenie okołomieszkowe – przyczyny mogą być różne. Zacznij dbać o skórę już dziś!