Oferta na abonament z limitem czy bez? Podpowiadamy!
Abonament zdobywa coraz większą popularność wśród usług komunikacyjnych. Mnogość pakietów pozwala dobrać pakiety pod indywidualne preferencje użytkownika. Najogólniej można je podzielić na te z limitem oraz bez limitu danych. Na czym konkretnie polega abonament? Kiedy lepiej postawić na mniejszy pakiet, a kiedy na większy?
Spis treści
Na czym polega abonament?
Obecnie oferta na abonament jest najpopularniejszą formą umowy pomiędzy użytkownikiem a telefonią komórkową. Według jej założeń użytkownik zobowiązuje się do regularnego opłacania określonej kwoty w zamian za dostęp do usług telekomunikacyjnych. Wśród nich znajdują się rozmowy telefoniczne, SMS-y, MMS-y, a także transmisja danych internetowych. Trzeba jednak wiedzieć, że zakres i limity zależą od wybranego planu.
Najtańsza oferta w większości przypadków proponuje pakiety z limitem. Najczęściej dotyczy określonej ilości danych internetowych do wykorzystania w ciągu miesiąca. Jeżeli próg zostanie przekroczony, naliczane są dodatkowe opłaty lub dostęp zostaje ograniczony.
Aby uniknąć takiej sytuacji, można zdecydować się na pakiety bez limitu. Jak sama nazwa wskazuje, zapewniają one nielimitowany dostęp do rozmów oraz SMS-ów. W przypadku internetu użytkownik otrzymuje dużą paczkę danych, którą można przeznaczyć np. na korzystanie z aplikacji streamingowych.
Abonament z limitem – zalety i wady rozwiązania
Największą korzyścią z postawienia na pakiet z limitem jest oczywiście niższy miesięczny koszt. Tego rodzaju abonamenty są tańsze niż te bez niego, co może skusić osoby, które nie potrzebują dużej paczki GB do wykorzystania.
Taki pakiet pozwala dostosować ofertę do własnych potrzeb. Jeżeli użytkownik korzysta z telefonu jedynie okazjonalnie, większy pakiet może być dla niego nieopłacalny. Dosyć nieoczywistą korzyścią jest także skuteczniejsza kontrola zużycia danych. Wiedza o ograniczeniach pozwala bardziej świadomie i oszczędniej korzystać z usług.
Wśród wad należy wymienić przede wszystkim dodatkowe opłaty po przekroczeniu limitu. Czasem mogą być one wysokie, dlatego też warto się dobrze zastanowić nad swoimi potrzebami.
Abonament bez limitu – plusy i minusy pakietu
Główna zaleta abonamentu bez limitu to swoboda użytkowania. Świadomość, że pakiet jest nielimitowany, sprawia, że korzystanie z usług staje się bardziej komfortowe. Warto też zwrócić uwagę na stały miesięczny koszt. Brak ryzyka naliczenia dodatkowych opłat pozwala lepiej planować budżet.
Poza tym brak limitu przekłada się także na możliwość intensywnego korzystania z telefonu. Rozmowy, SMS-y czy przeglądanie internetu mogą odbywać się bez obaw o nadmierne zużycie danych.
Trzeba mieć jednak na uwadze większe opłaty miesięczne. Brak limitów daje duży komfort podczas codziennego korzystania ze smartfona. Trzeba również pamiętać, że nie każdy w pełni wykorzysta dany pakiet. Z tego powodu przed zakupem warto określić swoje potrzeby.
Abonament czy oferta na kartę?
Alternatywą dla abonamentu jest oferta na kartę. W jej przypadku użytkownik kupuje starter lub kartę SIM o określonej wartości. W zależności od wybranego pakietu posiada ona konkretną paczkę danych do wykorzystania.
Karta sprawdzi się lepiej w przypadku osób, które chcą kontrolować swoje wydatki, a także nie potrzebują nieograniczonych zasobów. Trzeba jednak pamiętać, że comiesięczne doładowywanie może być uciążliwe, szczególnie jeśli komuś zdarzy się o tym zapomnieć – wtedy możliwość dzwonienia do kogokolwiek zostaje ograniczona, podobnie jak korzystanie z internetu.
Abonament zaś, zależnie od wybranej oferty, nie nakłada zazwyczaj żadnych limitów i nie trzeba się martwić o nagłe wyczerpanie pakietu danych. To szczególnie przydatne, gdy się podróżuje i chce się mieć nieograniczony dostęp do sieci, by wszystko na bieżąco relacjonować i wrzucać na swoje media społecznościowe.
Zarówno oferta na kartę, jak i na abonament z limitem czy bez mają swoje plusy i minusy. Aby dokonać prawidłowego wyboru, warto samodzielnie rozważyć wszystkie za i przeciw, by jak najlepiej dopasować pakiet do swoich potrzeb.