Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?
Kategoria: Biznes | Autor: Monika Nowicka
Remont mieszkania, sprzęt AGD, wyposażenie kuchni czy wakacyjny wyjazd – każde z tych działań wymaga wkładu pieniężnego. Wiele osób rozważa zaciągnięcie kolejnego kredytu, ale przeszacowało swoje możliwości finansowe. Rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny. Czy można go otrzymać bez zdolności kredytowej?
Spis treści
Kredyty Polaków a oszczędzanie
Każdego roku wielu Polaków spłaca jakiś rodzaj finansowego zobowiązania. Najczęściej jest to kredyt hipoteczny lub konsumpcyjny, którego kwota przekracza 10 tysięcy złotych. Część z tych osób spłaca kilka kredytów naraz, czego efektem jest niejednokrotnie dołek finansowy i próby szukania wsparcia w instytucjach bankowych. Wówczas jedną z najczęstszych propozycji jest kredyt konsolidacyjny. Czym jest ten produkt finansowy?
Kredyt konsolidacyjny stanowi podstawową ofertę produktową banków. Jest rozwiązaniem, które pozwala połączyć kilka produktów kredytowych w jeden, w wyniku czego kredytobiorca spłaca miesięcznie jedną, niższą ratę zamiast kilku. Czy można zaciągać kredyty konsolidacyjne bez zdolności kredytowej? Spłata kilku rat jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu, a konsolidacja pozwala na wydłużenie okresu kredytowania. Należy jednak spełnić kilka warunków.
Wymagana zdolność kredytowa
Kredyt konsolidacyjny jest produktem z oferty instytucji bankowej, która regulowana jest prawnie przepisami Prawa bankowego. W zaistniałej sytuacji jednym z warunków, jakie musi spełnić osoba starająca się o konsolidację, jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Dla niektórych zaskoczeniem jest fakt, że przy wyliczaniu zdolności kredytowej brane są pod uwagę wszystkie obciążenia budżetu domowego – w tym także te, które będą podlegać konsolidacji.
Osoby, które mają problem z terminową spłatą swoich zobowiązań zgodnie z umową bankową, nie mogą liczyć na wsparcie tejże instytucji. Jakie jeszcze wymagania należy spełnić?
- ukończone 18 lat,
- pełna zdolność do czynności prawnych,
- zobowiązania możliwe do skonsolidowania,
- komplet wymaganych dokumentów.
Głównym kryterium jest jednak zdolność kredytowa – bez tego nie jest możliwe uzyskanie kredytu konsolidacyjnego w banku.
Pomoc w instytucjach pozabankowych
Pogłębiające się problemy finansowe są źródłem stresu i rodzinnych nieporozumień. To moment, kiedy bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużeń, zaciągając kolejny kredyt na spłatę poprzednich. W zaistniałej sytuacji można szukać pomocy w instytucjach pozabankowych, czyli w popularnych chwilówkach. Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego w takiej placówce może nastąpić nawet w kilka minut, wyłącznie po okazaniu aktualnego dowodu tożsamości. Pracownicy nie sprawdzają zdolności kredytowej, co jest komfortowym rozwiązaniem dla osób w potrzebie.
Należy jednak wiedzieć, że całkowite koszty spłaty takiego kredytu będą znacznie wyższe niż te zawarte w ofercie banku. W wielu przypadkach tego typu propozycje okazują się zwykłym oszustwem, które pozostawia pożyczkobiorcę z górą problemów. Jak wyjść obronną ręką z trudnej sytuacji finansowej? Warto udać się do swojego banku, szczerze przedstawić sytuację i wspólnie z doradcą znaleźć najdogodniejsze rozwiązanie.