Jaki czytnik kodów kreskowych wybrać?
Kategoria: Biznes | Autor: Monika Nowicka
Skaner kodu kreskowego to nieodłączny element nowoczesnego zarządzania i automatyzacji w różnych branżach i miejscach, np. sklepach, halach przemysłowych, czy placówkach medycznych bądź magazynach. Ich zadaniem jest szybkie i efektywne odczytywanie kodów kreskowych, co znacznie ułatwia zarządzanie inwentaryzacją oraz poprawia efektywność operacyjną. Przyjrzymy się, jak działa czytnik kodów kreskowych oraz jak technika czytania przez Imager bądź wiązkę lasera wpływa na optymalny dobór urządzenia.
Spis treści
Jak działa skaner kodów kreskowych?
Czytnik kodów kreskowych działa na zasadzie odczytywania informacji zakodowanych w postaci pionowych pasków i przerw na etykietach produktów. Kod kreskowy, składający się z grubych i cienkich linii, zawiera zakodowane cyfry i znaki, które są odczytywane przez urządzenie. Poszczególne skanery różnią się techniką skanowania, która pozwala im odczytać informacje zawarte w kodzie kreskowym. Jak przedstawia się zasada działania poszczególnych technik odczytu i jak może wpłynąć na optymalny wybór skanera?
- Skanery laserowe: to jedna z najstarszych i najczęściej stosowanych technologii. Urządzenie emituje wiązkę światła laserowego, która przemieszcza się wzdłuż kodu kreskowego. Odbite od linii kodu promienie lasera pochłaniane są następnie przez detektor. Następnym krokiem jest analiza, jak długo trwają impulsy elektryczne generowane przez odbite światło, co z kolei pozwala na odczyt kodu kreskowego. Czytniki laserowe charakteryzują się dużą dokładnością i szybkim czasem reakcji, pozwalającym na błyskawiczne skanowanie kodów kreskowych w dużych ilościach, co czyni je idealnymi do pracy w sklepach oraz magazynach.
- Skaner diodowy: w tych czytnikach kodów kreskowych do odczytu wykorzystuje się matrycę LED-ową. Dzięki takiej konstrukcji czytnika kodów, zawierającej mniej elementów ruchomych, skanery diodowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Czytnik działa dzięki matrycy diodowej. Pozwala na odczytanie kodu z odległości od kilku do kilkudziesięciu cm. Diody LED zapewniają zdolność odczytu także gorszej jakości kodu kreskowego, nawet z większych odległości. Te dwa czynniki sprawiają, że z czytników diodowych korzysta się w mniej sprzyjających środowiskach, np. w przemyśle, w zakładzie produkcyjnym, czy na zewnątrz w niskich temperaturach (branża logistyczna).
- Skaner Imager: ten rodzaj czytnika zapewnia wydajną możliwość skanowania kodów przy pomocy technologii zbliżonej do tej, którą wykorzystuje kamera cyfrowa. Bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych działający dzięki technologii Imager sprawdzi się szczególnie dobrze w miejscach, w którym sprawne odczytanie kodów kreskowych może utrudniać uszkodzenie bądź zużycie etykiet. Co więcej, dekoder tego typu jest w stanie odczytywać kody kreskowe zarówno jednowymiarowe, jak i dwuwymiarowe (kody QR). Tak jak w przypadku wyboru czytnika diodowego, większość skanerów typu Imager jest odpornych na uszkodzenia mechaniczne.
Skanery kodów kreskowych: główne rodzaje
Zarówno skanery wykorzystujące sensor obrazu, jak i światło pochodzące z lasera dostępne są w kilku różnych typach. Najważniejsze rodzaje czytników kodów kreskowych to:
- Skaner kodów stacjonarny: skanery stacjonarne umieszczane są na stałe w jednym miejscu, często w punktach sprzedaży. Klienci przystawiają produkt do skanera, który automatycznie odczytuje kod kreskowy. Mający sporą częstotliwość skanowania skaner ladowy Zebra MP7000 znajdziesz np. w sklepach detalicznych, gdzie szczególnie dobrze sprawdza się technologia laserowa.
- Ręczne czytniki kodów kreskowych na kabel: wykorzystywane przez pracowników, którzy manualnie przesuwają skaner wzdłuż kodu kreskowego. Skanery ręczne zazwyczaj są wszechstronne i mogą być używane w zasadzie każdej branży. Podłączenie do gniazdka elektrycznego za pomocą kabla gwarantuje nieprzerwaną ciągłość pracy. Popularny ręczny skaner kodów kreskowych tego rodzaju to np. Zebra LS2208.
- Ręczny czytnik kodów kreskowych bezprzewodowy: skanery bezprzewodowe oferują wygodę pracy bez kabli, co zwiększa mobilność i elastyczność. Znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza, firmach, w których pracownik musi być w ciągłym ruchu bądź pracuje na zewnątrz. Szybkość skanowania i spory zasięg odczytu gwarantują skanery kodów takie jak czytniki Zebra DS2278.
Gdzie kupisz dobre czytniki kodów kreskowych?
W jaki sposób możesz mieć pewność, że czytnik kodów, który planujesz zaimplementować w swoich sklepach, czy hurtowniach będzie zarówno niezawodny, jak i wydajny oraz prosty w obsłudze? Postaw na zakupy w renomowanych sklepach takich jak BCM. W ofercie sklepu dostępnej pod adresem https://bcmarket.pl/s/137/czytniki-kodow-zebra znajdziesz nie tylko sprzęt firmy Zebra, wspomniany powyżej, ale i również całą gamę innych produktów tej marki, które sprawdzą się i w trudnych warunkach np. hali produkcyjnej, i podczas wymagającej mobilności sklepowej inwentaryzacji.