Jak pozbyć się zaskórników?

Jak pozbyć się zaskórników?

Kategoria: Uroda | Autor: Monika Nowicka

Zaskórniki to częsty problem estetyczny, który sprawia, że cera ma drobne, ciemne punkciki. Są to inaczej zatkane pory, które mogą wynikać z niewłaściwej pielęgnacji. Jak im zapobiegać i co można z nimi zrobić, aby cera była gładka? Jakie są najważniejsze zasady w pielęgnacji skóry z zaskórnikami?

Czym są zaskórniki i czemu powstają?

Zaskórniki to inaczej zatkane pory, które widać na skórze, jako ciemne punkciki głęboko w skórze. Gdy skóra produkuje nadmiar sebum i nie jest ono efektywnie usuwane, gromadzi się w porach i zatyka je, wówczas powstają zaskórniki. Zaskórniki mogą być zamknięte i otwarte. Czym różnią się te dwa rodzaje? Zaskórniki zamknięte są trudne do usuwania i znajdują się pod powierzchnią skóry, zazwyczaj mają jasną barwę. Z kolei zaskórniki otwarte widać od razu i ma ciemną barwę. Jest to efekt tego, że łój utlenia się i ciemnieje. Można je usuwać mechanicznie, ale trzeba zachować higienę w usuwaniu ich i nie naciskać za mocno skóry. Czy zaskórniki znikają same? To zależy, bo czasem potrzeba na to wielu miesięcy, a nawet lat. Na pewno trzeba skupiać się na złuszczaniu skóry twarzy, bo to gwarantuje oczyszczanie jej z sebum i może pomóc usunąć już obecne zaskórniki, a także zapobiegać powstawaniu nowych.

Czy można zapobiegać powstawaniu zaskórników?

Na szczęście przy regularnym oczyszczaniu cery, można w dużej mierze zapobiegać powstawaniu zaskórników. Przede wszystkim nadmierna produkcja serum powoduje powstawanie zaskórników, dlatego codzienne i dokładne oczyszczanie skóry jest niezbędne. Dieta pozbawiona przetworzonej żywności i słodyczy także sprzyja dobrej cerze. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, to można pomyśleć o wieloetapowym oczyszczaniu skóry, zgodnie z koreańską filozofią. Martwy naskórek należy regularnie usuwać, czyli sięgamy wtedy po produkty z peelingiem. Codzienna i dokładna pielęgnacja, polegająca głównie na oczyszczaniu skóry twarzy, to najważniejszy krok w walce z zaskórnikami. Żele i pianki myjące mają tutaj podstawowe znaczenie. Poranne oczyszczanie twarzy i wieczorny demakijaż są bardzo istotne na drodze do czystej cery bez niedoskonałości. 

Na jakie kosmetyki zwrócić uwagę?

Czy wiesz co stosować na zaskórniki? Najlepsze będą kosmetyki z kwasem salicylowym lub siarką. Kwas salicylowy poprawia strukturę skóry i zmniejsza przebarwienia, a siarka także redukuje przebarwienia, nie przesuszając skóry. Podstawa to żel oczyszczający do twarzy, który usunie sebum, brud i zanieczyszczenia. Wyciągi roślinne i cytryna to składniki, których warto szukać w takich żelach. Oprócz tego można zastosować preparaty głęboko oczyszczające do twarzy z zaskórnikami, zawierające choćby aloes lub glinę. Działają one przeciwzapalnie, odświeżają cerę i zmiękczają ją, są delikatne dla skóry. Nie zapominaj o peelingu do twarzy, który doskonale odtyka pory z sebum. Używaj go raz w tygodniu, a Twoja cera będzie lepiej oczyszczona i promienna. Stosuj również serum na zaskórniki, na przykład zawierające nasiona konopii siewnych. Jak widać, oferta kosmetyków na zaskórniki nie jest mała, liczy się jednak regularne oczyszczanie i dokładność.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *