Jak pakować się w torbę podróżną, aby oszczędzić miejsce w bagażu?

Jak pakować się w torbę podróżną, aby oszczędzić miejsce w bagażu?

Kategoria: Podróże | Autor: Monika Nowicka

Spakowanie bagażu na wyjazd to nie lada wyzwanie. Niezależnie od tego, czy jedzie się w krótką podróż służbową, na weekend za miasto czy na zagraniczne wakacje. Problemem jest nie tylko wybór rzeczy, ale także zmieszczenie wszystkiego w torbie w rozsądny sposób. Podpowiadamy, jak zrobić to efektywnie.

Wybierz odpowiedni bagaż

Gdy już wiesz, gdzie i na jak długo jedziesz, musisz dobrze dobrać bagaż. Walizka to doskonała propozycja, gdy leci się samolotem, plecak sprawdzi się na trekking, jednak najbardziej uniwersalna jest torba podróżna. Gdy wybiera się bagaż, bardzo ważne jest, by był on zarówno lekki, jak i solidny. Taki, by nie uległ uszkodzeniu w podróży, gdyż tak samo może się to skończyć dla przewożonych przedmiotów. Jeśli więc kupować torbę, to najlepiej wykonaną ze skóry naturalnej lub jej imitacji. Materiały tego typu są znacznie bardziej wytrzymałe niż poliester.

Odpowiedni bagaż powinien mieć możliwość noszenia go zarówno w ręce, jak i przewieszenia przez tułów w celu „uwolnienia rąk”. Dobrze, gdy torba podróżna ma nie tylko komorę główną, ale i mniejsze kieszenie, np. zewnętrzne, aby dało się w nich umieścić mniejsze przedmioty.

Duża czarna damska torba podróżna

Duża, czarna, damska torba podróżna OCHNIK TOREC-0815-99 (Z23)

Sprawdź prognozę pogody

Niezależnie od tego, na jak długo i dokąd wyjeżdżasz, koniecznie sprawdź prognozy pogody. Ubrania i obuwie muszą odpowiadać potrzebom, a więc być dopasowane do warunków atmosferycznych. Oczywiście, nawet jeśli podróżujesz w tropiki, zabierz ze sobą ciepłą bluzę – może się przydać nawet w samolocie. Jeśli nie zapowiadają się upalne dni, nie bierz kilku kompletów stroju kąpielowego itd.

Zrób listę rzeczy, które chcesz spakować

Robienie listy wielu osobom może wydawać się stratą czasu, ale prawda jest taka, że znacznie ułatwia to pakowanie. Warto zacząć notować na kilka dni przed planowaną podróżą. Można zrobić to w aplikacji do tworzenia notatek. Telefon najczęściej mamy przy sobie, więc w każdej chwili, gdy coś wpadnie do głowy, można dodać to do listy. Spis potrzebnych rzeczy warto podzielić na kategorie produktów, np. ubrania, obuwie, kosmetyki. Co daje lista? Przede wszystkim dzięki niej pakowanie nie jest chaotyczne i przebiega szybciej. Minimalizujemy też stres związany z tym, czy na pewno pomyśleliśmy o wszystkim. Skutkiem spontanicznego pakowania się na ostatnią chwilę może być np. brak szczoteczki do zębów lub butów na zmianę.

Zastanów się, co możesz kupić na miejscu

Jeśli chcesz oszczędzić miejsce w bagażu, zastanów się nad tym, czy wszystko faktycznie musisz wziąć ze sobą. Oczywiście z ubrań i obuwia trudno zrezygnować. Warto przemyśleć jednak kwestię pakowania pełnowymiarowych kosmetyków, które zajmują wiele miejsca w torbie, są ciężkie i jest ryzyko, że mogą się wylać. Jeśli nie masz ulubionego żelu pod prysznic, szamponu i odżywki, może wystarczą Ci te oferowane w hotelu? A może zabierzesz ze sobą ich mini wersje? Możesz postawić na produkty oferowane w drogeriach lub kupić specjalne przezroczyste buteleczki o pojemności 100 ml i przelać do nich kosmetyki. Często taka ilość w zupełności wystarcza. Jeśli zabraknie – można kupić na miejscu.

Męska czarna torba podróżna

Męska, skórzana, czarna torba podróżna OCHNIK TORMS-0411-99 (W24)

Spakuj się w worki próżniowe lub torebki strunowe

Aby mądrze się spakować, oszczędzając tym samym miejsce w bagażu, warto wykorzystać worki próżniowe lub torebki strunowe. Spakowane do nich ubrania po odessaniu powietrza zmniejszą swoją objętość. Kosmetyki, nawet nieszczelne, nie zanieczyszczą odzieży. To również sposób na to, by uporządkować przewożone rzeczy. Do każdej torebki strunowej można spakować inny rodzaj garderoby lub stworzyć gotowe sety na każdy dzień. Torebki strunowe można podpisać markerem permanentnym, co znacznie ułatwi identyfikację zawartości. Takie worki przydadzą się również do oddzielenia brudnej odzieży od reszty rzeczy.

Zroluj ubrania, by zajmowały mniej miejsca

Najlepszym sposobem na pakowanie ubrań jest ich rolowanie. Dzięki temu zajmują w torbie podróżnej znacznie mniej miejsca niż gdyby składać je w kostkę. Boisz się, że się pogniotą? Nic bardziej mylnego! Zrolowane ubrania przewozi się zdecydowanie lepiej. Nie tylko zajmują mniej miejsca, ale też pozwalają wypełnić wszystkie puste przestrzenie. Jeśli chcesz przewieźć coś delikatnego, np. szklaną buteleczkę perfum, to także zawiń ją w ubranie.

Wykorzystaj wolne przestrzenie

Chcąc maksymalnie zaoszczędzić miejsce w bagażu, dobrze jest nie pomijać pustych przestrzeni. O czym mowa? Jak zagospodarować miejsce w torbie? Małe przedmioty, tak jak te delikatne, można zawijać w ubrania. Ale to nie wszystkie triki. Warto wykorzystać także wnętrze butów. Można w nich umieścić np. ładowarki i inne drobne przedmioty. Paski do spodni zwinięte w rulony zajmują sporo miejsca. Zdecydowanie lepiej jest je rozwinąć i ułożyć wzdłuż brzegów torby lub pomiędzy rzędami worków z ubraniami.

Nie pakuj torby podróżnej do pełna

Nawet jeśli dzięki tym wskazówkom możesz spakować więcej, niż się wydaje, to lepiej nie korzystać z tej opcji. Oszczędność miejsca to jedno, ale przepełnienie bagażu to inna kwestia. Dobrą praktyką jest pozostawienie około 20% wolnej przestrzeni w torbie podróżnej. Dlaczego? Przede wszystkim po to, by bagaż dało się swobodnie zamknąć – tak by nie nadwyrężać suwaków i szwów.

Szkoda byłoby, gdyby torba pękła od nacisku. Nawet wysokiej jakości walizka może nie poradzić sobie, gdy podczas pakowania dopychamy rzeczy kolanem. Co więcej, możesz z wyjazdu wracać w lżejszych ubraniach, a więc takich, które zajmują mniej miejsca niż te z dnia wyjazdu. Ponadto noszona odzież może być pognieciona, wilgotna, a taka zajmuje w podróżnej torbie więcej przestrzeni. Warto więc pozostawić jakiś zapas. Przydać się on może np. na pamiątki z wyjazdu.

Teraz już wiesz, jak spakować torbę podróżną, aby oszczędzić w niej miejsce. Powyższe wskazówki pomogą Ci nie tylko optymalnie wykorzystać przestrzeń w bagażu, ale też bez stresu przejść przez cały proces pakowania. Tak, by już tylko cieszyć się nadchodzącym wyjazdem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *