Gdzie najlepiej wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku?
Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka
Nie każdy lubi nosić okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe. Tradycyjne metody korekcji wzroku powodują pewne ograniczenia w życiu codziennym, stąd rosnące zainteresowanie zabiegami laserowej korekcji wzroku, z której korzystają Pacjenci z nadwzrocznością, krótkowzrocznością i astygmatyzmem. Rozważasz poddanie się tego typu procedurze? Dowiedz się, na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas wyboru placówki, w której wykonasz ten zabieg.
Spis treści
Laserowa korekcja wzroku. Jak wybrać odpowiednią klinikę okulistyczną?
Laserowa korekcja wzroku – gdzie najlepiej przeprowadzić zabieg? Wybierz renomowaną klinikę okulistyczną, która cieszy się pozytywnymi opiniami Pacjentów. Zwróć uwagę, czy placówka zatrudnia doświadczony i wykwalifikowany personel medyczny. Upewnij się, że dysponuje certyfikowanym sprzętem i zapewnia kompleksową diagnostykę. Przeanalizuj wnikliwie stronę internetową kliniki okulistycznej, zapoznaj się z informacjami dotyczącymi przebiegu kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Jeśli masz taką możliwość, porozmawiaj z innymi Pacjentami placówki. Im więcej wysiłku włożysz w dobry research, tym większe szanse na wybór naprawdę dobrego miejsca do wykonania korekcji wzroku laserem.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Jesteś ciekawy, czym tak właściwie jest laserowa korekcji wzroku? Jest to nowoczesna procedura, która polega na precyzyjnym modelowaniu powierzchni rogówki tak, aby promienie świetlne wpadające do oka skupiały się bezpośrednio na siatkówce. Jak wygląda modelowanie rogówki w przypadku Pacjentów z różnymi wadami refrakcji? Przykładowo, u osób z dalekowzrocznością specjalista uwypukla rogówkę, natomiast u Pacjentów z krótkowzrocznością – spłaszcza ją. U osób z rozpoznanym astygmatyzmem (inaczej niezbornością) lekarz wyrównuje rogówkę laserowo.
Czy zabieg wiąże się z pobytem w szpitalu? Nie, laserowa korekcja wzroku nie wymaga hospitalizacji, jest to zabieg chirurgii jednego dnia (możesz wrócić do domu po kilku godzinach pobytu w klinice) Ile trwa modelowanie rogówki laserem? Kilkanaście sekund. Zastanawiasz się, czy to bolesna metoda korekcji wzroku? Nie, ponieważ przed zabiegiem lekarz aplikuje do oczu Pacjenta specjalne krople znieczulające, dzięki czemu usuwanie wady refrakcji jest niemal bezbolesne.
Jak wygląda rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wzroku u osób wiąże się z pewnym okresem rekonwalescencji. Proces ten może trwać do około 12 miesięcy (w zależności od danego przypadku). Jak postępować w pierwszych dniach po zabiegu? Staraj się dużo odpoczywać i nie nadwyrężać narządu wzroku. Pamiętaj, aby unikać:
- dźwigania,
- schylania się,
- pracy przy komputerze,
- intensywnego wysiłku fizycznego,
- przebywania w zadymionym i zapylonym środowisku.
Po laserowej korekcji wzroku niewskazane jest również:
- pływanie na basenie,
- saunowanie,
- opalanie w solarium,
- ekspozycja na promienie słoneczne,
- przecieranie oczu dłońmi,
- mocne zaciskanie powiek.
W ramach zaleceń pozabiegowych staraj się chronić oczy przed kontaktem z mydłem i szamponem do włosów podczas kąpieli. Wiedz, że niezalecane jest robienie makijażu oczu i twarzy przez minimum 2 tygodnie po laserowej korekcji wzroku.
Pełną listę zaleceń pozabiegowym otrzymasz od specjalisty podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu. To również dobra okazja do zadania pytań dotyczących przebiegu procedury.
Jeśli jesteś osobą pracującą, pomyśl o wzięciu zwolnienia lekarskiego, aby oczy mogły się zregenerować i odpocząć. Długość L4 ustalana jest zawsze indywidualnie i zależy m.in. od rodzaju wykonywanej pracy oraz stanu zdrowia Pacjenta.
Laserowa korekcja wzroku i czynniki wykluczające
Każdy zabieg okulistyczny obarczony jest pewnymi przeciwwskazaniami. W przypadku laserowej korekcji wzroku są to przede wszystkim:
- nieodpowiedni wiek Pacjenta,
- jaskra,
- stożek rogówki,
- jednooczność,
- niestabilna wada wzroku,
- zwyrodnienie plamki żółtej (AMD),
- schorzenia degeneracyjne siatkówki,
- głębokie niedowidzenie,
- zespół suchego oka,
- choroby autoimmunologiczne,
- osłabiony układ odpornościowy.
Źródła:
[28.03.2024 r.]
https://podyplomie.pl/okulistyka/24355,adaptacja-oka-po-laserowej-korekcji-wzroku