Codzienna rutyna pielęgnacyjna dla skóry z atopowym zapaleniem skóry

codzienna rutyna pielęgnacyjna dla skóry z atopowym zapaleniem skóry

Kategoria: Uroda | Autor: Monika Nowicka

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to problem, z którym boryka się coraz więcej osób i to niezależnie od płci czy wieku. Choć schorzenie dla wielu osób stanowi wyzwanie, to dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz złagodzić nieprzyjemne objawy, a tym samym poprawić jakość życia. Poznaj codzienną rutynę pielęgnacyjną dla skóry z atopowym zapaleniem skóry.

Pielęgnacja skóry atopowej na co dzień

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, nawrotowa choroba skóry, charakteryzująca się intensywnym swędzeniem, suchością i zapaleniem skóry. Codzienna pielęgnacja skóry z AZS różni się od pielęgnacji skóry normalnej. Aby skutecznie zarządzać objawami, warto przestrzegać kilku zasad:

1. Nie bierz długich ani gorących kąpieli

Kąpiele powinny być krótkie, a woda letnia, nie za gorąca ani zimna, najlepiej maksymalnie 37 stopni Celsjusza. Długie kąpiele mogą dodatkowo wysuszać skórę, dlatego zaleca się ograniczenie czasu spędzanego w wodzie do minimum. Po kąpieli delikatnie oczyść skórę, unikając tarcia. Podczas kąpieli unikaj mydła, które może wysuszać skórę. Stosuj delikatne środki myjące przeznaczone do skóry atopowej.

2. Używaj odpowiednich kosmetyków dla skóry atopowej

Aby złagodzić wszelkie objawy AZS, warto stosować kosmetyki dedykowanej skórze atopowej. Zawierają one składniki nawilżające, natłuszczające i odbudowujące barierę hydrolipidową. Ponadto działają one przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i regenerują skórę. Wybieraj produkty, które w składzie mają m.in.:

  • Olej konopny
  • Olej z wiesiołka
  • Mocznik

  • Reklama

  • Pantenol
  • Witaminę E.

Zrezygnuj z kosmetyków zawierających alkohol i substancje zapachowe, które mogą podrażniać skórę, a tym samym nasilać objawy.

3. Stosuj emolienty

Emolienty to substancje natłuszczające i nawilżające, które zmiękczają skórę, zmniejszają jej reaktywność i łagodzą uczucie swędzenia i podrażnienia. Emolienty tworzą także barierę ochronną, która zapobiega utracie wilgoci. Aby przyniosły efekty, należy je regularnie stosować.

4. Zapewnij skórze odpowiednie nawilżenie

Skóra atopowa wymaga ciągłego nawilżania. Należy stosować kosmetyki (https://ziaja.com/) ze składnikami, które nawilżają i natłuszczają skórę. Używaj ich przynajmniej dwa razy dziennie, a także po każdej kąpieli. Dzięki temu utrzymasz skórę w dobrej kondycji i zapewnisz jej ciągłe nawilżenie.

5. Stosuj filtry UV

Skóra atopowa jest wrażliwa na działanie promieni UV. Regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest niezbędne, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Wybieraj filtry przeznaczone dla skóry wrażliwej i atopowej.

6. Unikaj szorstkich i sztucznych tkanin

Oprócz odpowiednich kosmetyków ważny jest również wybór odpowiednich ubrań czy pościeli. Najlepszym wyborem jest bawełna, która jest delikatna, przewiewna i hipoalergiczna. Zrezygnuj z szorstkich, syntetycznych materiałów, które mogą powodować podrażnienia i nasilać objawy AZS.

Pamiętaj, że pielęgnacja skóry z AZS to proces indywidualny. Dobierz kosmetyki i metody pielęgnacji do swoich potrzeb i obserwuj, jak reaguje na nie Twoja skóra. W razie wątpliwości skonsultuj się z dermatologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *