Co na wzdęty brzuch?

co na wzdęty brzuch

Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka

Wzdęcia mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Czasami stoją za nimi złe nawyki żywieniowe i połykanie dużych ilości powietrza w trakcie jedzenia. W innych przypadkach są spowodowane chorobami, dlatego najpierw należy poszukać ich przyczyny. Jednocześnie można wspomóc się różnymi domowymi metodami. Co na wzdęty brzuch? 

Jakie mogą być przyczyny wzdęć?

Wzdęcia objawiają się uczuciem pełności, napięcia i dyskomfortu w jamie brzusznej. W zależności od przyczyny mogą towarzyszyć im inne nieprzyjemne objawy np. bóle brzucha czy nudności.

Co może być przyczyną wzdęć? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach może być spowodowane różnymi czynnikami – zarówno źle zbilansowaną dietą, jak i chorobą.

Wśród najczęstszych przyczyn wzdętego brzucha wymienia się m.in.:

  • jedzenie w pośpiechu lub rozmawianie w trakcie jedzenia (powoduje to połykanie dużych ilości powietrza);
  • nietolerancję laktozy (w takiej sytuacji wzdęty brzuch pojawia się po spożyciu mleka lub jego przetworów);
  • dysbiozę jelitową;
  • zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO);
  • zespół jelita drażliwego (IBS);

Jeśli źródłem problemu jest jedzenie w pośpiechu czy źle zbilansowana dieta można pomóc sobie np. ziołami. Jednak gdy problem nie znika, należy skonsultować się z lekarzem. W takim przypadku konieczne może być leczenie farmakologiczne. 

Co pomaga na wzdęty brzuch?

Co na wzdęty brzuch? Aby zapobiec wzdęciom warto zadbać o jedzenie bez pośpiechu. Dokładne przeżuwanie każdego kęsa i unikanie rozmów w trakcie posiłku. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zioła, które wspomagają pracę układu pokarmowego.

Odpowiednio zbilansowana dieta

Dobrze zbilansowana dieta to taka, która odpowiada indywidualnym potrzebom organizmu. Jeśli problemem jest nietolerancja laktozy należy ograniczyć lub wykluczyć produkty będące jej źródłem. Są to głównie mleko i jego przetwory, ale należy pamiętać też o laktozie w produktach z dodatkiem mleka (np. niektórych słodyczach). 

Oprócz nietolerancji laktozy przyczyną wzdęć może być IBS. W takim przypadku zaleca się dietę LOW FODMAP, która początkowo zakłada wyeliminowanie produktów bogatych w FODMAP (np. szparagów, jabłek, gruszek, cebuli). 

Wzdęty brzuch nie zawsze pojawia się przy problemach zdrowotnych. Czasami wynika po prostu ze złych nawyków żywieniowych (i nie chodzi tu tylko o jedzenie bez pośpiechu). Jego przyczyną może być picie gazowanych napojów czy spożywanie smażonych, ciężkostrawnych potraw. 

Zioła

W przypadku wystąpienia wzdęć można wspomóc się ziołami. Do roślin zalecanych przy tego typu dolegliwościach należy np. mięta pieprzowa. Obecne w niej związki wspomagają proces trawienia i działają rozkurczowo, dzięki czemu wspomagają walkę ze wzdęciami. 

Innymi roślinami, które mogą pomóc przy wzdęciach, są m.in. tymianek, gorczyca biała, kardamon, szałwia, kminek czy bazylia. 

Warto dodać, że oprócz ziół nieocenioną pomocą mogą być olejki eteryczne pozyskiwane z wysuszonych pączków kwiatowych goździkowca wonnego czy kory cynamonowca cejlońskiego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *