Afta na języku – jak sobie radzić z tym bolesnym problemem?

afta na języku – jak sobie radzić z tym bolesnym problemem

Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka

W obrębie jamy ustnej mogą pojawić się różne zmiany. Jedne z nich to afty na języku. Są na tyle uciążliwe, że niekiedy nawet niewielka nadżerka powoduje ostry ból podczas mówienia lub jedzenia oraz sprawia, że język staje się wrażliwy i podrażniony. Zobacz, jak sobie radzić z tym bolesnym problemem.

Co to jest afta na języku?

Afta na języku to niewielka rana, która może powstać w dowolnym miejscu języka, zarówno na czubku, po bokach, jak i na jego spodzie. Może wyglądać jak biaława lub żółtawa zmiana otoczona czerwoną obwódką, która wskazuje na stan zapalny. Oprócz języka zmiany mogą pojawić się także na innych okolicach w jamie ustnej, takich jak policzki, wargi, gardło i podniebienie [1].

Afty na języku mogą mieć różną wielkość, od małych owrzodzeń po większe zmiany i mogą pojawiać się pojedynczo lub w grupach. Dlatego pod względem klinicznym można wyróżnić [2]:

  • afty Mikulicza (afty małe) – o średnicy nie większej niż 0,5 cm, które goją się bez pozostawiania blizn;
  • afty Suttona (afty duże) – o średnicy powyżej 1 cm, ciężkim przebiegu i z pozostającymi bliznami po wygojeniu;
  • afty opryszczkopodobne – niewielkie, które występują w licznych skupiskach (nawet ponad 100 jednocześnie).

  • Reklama

Czy afty na języku są zaraźliwe?

Należy podkreślić, że afty na języku nie są zaraźliwe [1]. To znaczy, że nadżerka nie przenosi się z jednej osoby na drugą poprzez kontakt ze śliną chorego. Jednak obecność aft na języku może powodować dyskomfort podczas mówienia, żucia kęsów pokarmowych, a nawet połykania jedzenia, co dla wielu osób stanowi problem [1]. Poza tym silne dolegliwości bólowe bardzo obniżają komfort życia. Chociaż u niektórych osób owrzodzenia jamy ustnej na języku mogą mieć charakter nawracający, u innych mogą pojawiać się sporadycznie, a częstotliwość i intensywność epizodów jest różna w zależności od osoby [3].

Jak leczyć afty na języku?

W przypadku wystąpienia afty na języku należy jak najszybciej rozpocząć leczenie miejscowe, które złagodzi dolegliwości bólowe i zmniejszy stan zapalny. Przede wszystkim niezwykle ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, czyli regularne i dokładne szczotkowanie zębów (najlepiej po każdym posiłku), stosowanie nici dentystycznej oraz używanie antyseptycznych, łagodnych płynów do płukania ust [2]. Nawet w przypadku aktywnych i bolesnych zmian nie należy lekceważyć higieny jamy ustnej. Wówczas trzeba pamiętać o delikatnym przeprowadzaniu czynności higienicznych, aby utrzymać jamę ustną i język w czystości oraz zapobiec wtórnym infekcjom.

Dodatkowo wskazane jest nakładanie na wykwity preparatów do stosowania miejscowego o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz odkażającym ranę. Istnieją specjalne żele stomatologiczne na afty, maści i aerozole, które mogą pomóc w gojeniu zmiany [1].

Jakie są domowe sposoby na afty na języku?

W radzeniu sobie z tym bolesnym problemem pomagają również domowe, naturalne sposoby. Warto np. [1]:

  • smarować afty na języku żelem ze świeżego aloesu lub olejkiem z drzewa herbacianego;
  • płukać jamę ustną wodą z solą (250 ml letniej wody i pół łyżeczki soli) lub ziołowymi naparami z szałwii, arniki, kory dębu, rumianku;
  • zadbać o pełnowartościową dietę, która dostarczy do organizmu witaminy i składniki mineralne, zwłaszcza witaminę B12, kwas foliowy, żelazo i cynk;
  • unikać spożywania pikantnych, gorących, słonych i kwaśnych potraw.

Leczenie aft na języku musi też zostać poprzedzone usunięciem ewentualnych czynników urazowych [2]. Jeśli więc zmiana powstała na skutek jedzenia twardych pokarmów np. orzechów, należy z nich na jakiś czas zrezygnować. Czasami uraz mogą powodować źle dobrane protezy lub aparaty ortodontyczne. W takim przypadku należy udać się do protetyka lub ortodonty, który zajmie się ich lepszym dopasowaniem.

Jeżeli afty są duże i pomimo zastosowania leczenia w domu nie znikają, nie wolno ich lekceważyć. Gdy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie lub mają tendencję do częstych nawrotów, należy udać się do stomatologa lub lekarza rodzinnego w celu otrzymania specjalistycznej pomocy.

Bibliografia:

1. Kuźnik M., Afty – przyczyny i leczenie, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/295854,afty-przyczyny-i-leczenie, dostęp: 27.06.2024)).

2. Nowak M., Afty nawracające – diagnostyka, różnicowanie i leczenie, 2019 (witryna internetowa: https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/afty-nawracajace-diagnostyka-roznicowanie-i-leczenie, dostęp: 27.06.2024)).

3. Tyszkiewicz I., Kozłowski Z., Współczesne poglądy na temat leczenia aft nawracających – przegląd piśmiennictwa, Dental Forum/1/2015/XLIII: 83-88.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *