5 sposobów na ból ramienia – od zimnych okładów po delikatne masaże

5 sposobów na ból ramienia – od zimnych okładów po delikatne masaże

Ból ramienia to powszechny problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Nasilające się dolegliwości mogą utrudniać codzienne życie – od ubierania się po podnoszenie rąk do góry. Poznaj pięć skutecznych sposobów na łagodzenie bólu ramienia.

Źródłem bólu ramion zwykle jest bark. To bardzo skomplikowany staw, który zapewnia najszerszy zakres ruchów w ludzkim ciele. Codzienne przeciążenia, urazy czy zmiany zwyrodnieniowe mogą prowadzić do bólu ramion w nocy, w spoczynku, ale też do dolegliwości przy poruszaniu kończyną. Najczęstsze przyczyny bólu ramion to:

  • Zespół bolesnego barku – wynik przeciążenia i zapaleń w obrębie torebki stawowej.
  • Zapalenie mięśnia ramienia powodujące ból ramienia przy podnoszeniu ręki. 
  • Zespół ciasnoty podbarkowej, kiedy zapalenie ścięgien i więzadeł blokuje poprawne funkcjonowanie stawu.
  • Bark zamrożony – stan zapalny uniemożliwiający wykonywanie pełnych ruchów.
  • Choroby zapalne stawów – reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa, które uszkadzają strukturę stawu.
  • Urazy mechaniczne – naderwania mięśni, najczęściej podczas uprawiania sportu. Może to być np. uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia lub uszkodzenie stożka rotatorów.

Czym leczyć bolące ramię? Oto 5 skutecznych sposobów.

1.    Zimne i ciepłe okłady

Okłady to jedna z najprostszych metod radzenia sobie z bólem barku i ramienia. Odpowiednie zastosowanie zimna lub ciepła zależy od charakteru dolegliwości.

Zimne okłady sprawdzają się przy urazach i stanach zapalnych. Zmniejszają obrzęk i łagodzą ból. Wystarczy nałożyć zimny kompres lub woreczek z lodem owinięty w ręcznik na 10–15 minut.

Z kolei ciepłe okłady polecane są w przewlekłych dolegliwościach bez stanu zapalnego. Rozluźniają mięśnie i poprawiają krążenie.

2.    Maści przeciwbólowe

Na ból ramienia warto sięgnąć po maści przeciwbólowe dostępne bez recepty. Ich składniki aktywne, takie jak ibuprofen czy diklofenak, działają miejscowo na stan zapalny i łagodzą ból.

3.    Kinesiotaping

Kinesiotaping to kolejne skuteczne narzędzie do walki z bólem ramienia. Elastyczne plastry stabilizują staw i zmniejszają napięcie mięśniowe. Poprawna aplikacja jest kluczowa – najlepiej nauczyć się jej pod okiem fizjoterapeuty.

4.    Delikatne masaże

Masaże poprawiają ukrwienie tkanek, zmniejszają napięcie i przyspieszają regenerację. Nie musisz od razu odwiedzać specjalisty. Delikatny automasaż przy użyciu piłeczki do masażu lub wałka to prosty sposób na domową ulgę.

5.    Skuteczne leki przeciwreumatyczne

Wiele dobrych leków przeciwreumatycznych i przeznaczonych dla osób borykających się z bólami ramienia znajdziesz bez recepty w aptece. Często są one oparte na związkach siarki (np. Bals Sulphur Żel Siarczkowy Sulphur Busko-Zdrój), które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, poprawiają mikrokrążenie w tkankach oraz wspierają odbudowę chrząstki stawowej.

Ulgę w bólu może przynieść również maść borowinowa (np. Maść Borowinowa Sulphur Busko-Zdrój). Naturalna borowina działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, chroni chrząstki stawowe i przyspiesza ustępowanie zmian pourazowych.

Kiedy udać się do specjalisty?

Domowe sposoby na ból ramienia pomagają w wielu przypadkach, ale jeśli ból barku nasila się lub trwa dłużej niż kilka dni, konieczna jest wizyta u specjalisty. Ortopeda lub fizjoterapeuta postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie.

Nie ignoruj bólu, zwłaszcza gdy towarzyszą mu obrzęk, zaczerwienienie czy ograniczenie ruchomości. Wczesna interwencja to klucz do szybszego powrotu do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *