Język:

ARCHIWUM

Kwartalnik THINKTANK ukazuje się od lata 2009 r. w nakładzie 5 tys. egz.  W czterech działach: Trendy, Firma, Państwo i Lider prezentuje nowe idee dotyczące rozwoju oraz inspirujące i sprawdzone narzędzia zarządzania. Na łamach magazynu THINKTANK publikują wyłącznie praktycy i eksperci w swoich dziedzinach. Magazyn jest dostępny w prenumeracie oraz jako element pakietu THINKTANK SOCIETY.

BIBLIOTECZKA LIDERA

Bestsellery roku THINKTANK – autorski przegląd najbardziej inspirujących pozycji, których liderzy i menedżerowie nie powinni przeoczyć.

IDEE

Poddanie niepewności kontroli jest jedną z centralnych idei, które od wieków nurtowały ludzi. O próbach zastąpienia bezradności wobec losu racjonalnym wyborem i decyzją – fragment książki Przeciw bogom Petera L. Bernsteina.

THINKTANK Network: idee, o których dyskutowali eksperci podczas spotkań organizowanych w ramach THINKTANK.

LIDER

Najgorsze decyzje zapadają wówczas, gdy nie wiadomo, co zrobić. Silny zestaw wartości i działań chroni lidera przed podejmowaniem ryzykownych lub niepewnych na dłuższą metę rozstrzygnięć – pisze Andrzej Klesyk, prezes PZU.
 
Zarządzający miastem może neutralizować ryzyka rozwojowe przez pobudzanie przedsiębiorczości młodych – przekonuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
Brydż i szachy to gry, które wymagają trafnej oceny sytuacji, wykorzystania intuicji i analityki. Jak mogą rozwinąć kompetencje menedżerów – objaśnia Tomasz Sielicki, przedsiębiorca, brydżysta, prezes Polskiego Związku Szachowego.
 
Polacy mają problem z szacowaniem ryzyk, popadają ze skrajności w skrajność. Pomóc może mądra odpowiedzialność, słuchanie rozsądnych doradców oraz eliminacja „najsłabszych ogniw” zespołu – pisze publicystka i redaktorka Martyna Wojciechowska.
 
O wpływie własnych i cudzych złudzeń na podejmowane decyzje, a także wnioskach dotyczących zarządzania ryzykiem z najnowszej książki Jima Collinsa Great by Choice THINKTANK rozmawia z Jackiem Santorskim, psychologiem biznesu.

FIRMA I PAŃSTWO

Skala ryzyk w firmach i instytucjach rośnie, podobnie jak świadomość liderów, że trzeba zarządzać nimi w sposób systemowy. Narzędzia oceny ryzyk pozwalają zamienić ryzyko traktowane jako zagrożenie w kontrolowany apetyt na ryzyko. Debata z udziałem Dariusza Cypcera, Michała Herbicha, dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, Waldemara Mnicha, Moniki Viwegier, Michała Włodarskiego i Jerzego Żaka.

Współpraca może być jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia się przed ryzykiem w jednostkach samorządowych – pisze Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Wirus grecki zaraził całą strefę euro. O genezie i skutkach kryzysu zadłużeniowego oraz możliwych konsekwencjach dla Polski pisze Paweł Durjasz, dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych PZU SA, a wcześniej ekspert Rady Polityki Pieniężnej.

Polscy ustawodawcy uchwalają prawo w pośpiechu. Aby nagłe zmiany nie zniszczyły biznesowej strategii, firmy powinny proces legislacji mocniej monitorować, a nawet się w niego włączać – objaśniają Roman Rafałko i Jarosław Raszyński, eksperci prawni PZU SA.

Członkowie władz spółek kapitałowych są z natury rzeczy narażeni na szczególne ryzyko w związku z podejmowanymi decyzjami. Mogą je jednak „transferować”, tłumaczy Elżbieta Pruszko, kierownik Zespołu Ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej PZU.

Pokusa nadużyć jest silna. Przed zagrożeniami z wewnątrz mogą ochronić firmę trzy linie obrony: kontrola wewnętrzna, nadzór wewnętrzny, audyt wewnętrzny – twierdzą eksperci w artykule Sławomira Niemierki, dyrektora zarządzającego ds. audytu w PZU SA.

Przeprowadzanie testów gotowości operacyjnej jest jednym z najważniejszych sposobów zmniejszania ryzyka w organizacji – przekonują Rafał Grodzicki, członek zarządu PZU Życie SA, i Andrzej Łach z Biura Operacji Majątkowych.

Prawo zamówień publicznych jest obecnie „hamulcem” gospodarki: w złożonych procesach gospodarczych nadmierne regulacje powodują bowiem nowe zagrożenia – piszą Marek Jędruszek i Marta Domeracka, eksperci finansowi PZU.

Ryzykom wizerunkowym firmy może zapobiegać dobry przykład top menedżerów, kultura otwartej komunikacji wewnętrznej, a także promowanie etycznych, określonych postaw zatrudnionych – pisze Michał Witkowski, rzecznik prasowy Grupy PZU.

Kierownicy projektów nie potrafią zarządzać ryzykami, a nierzadko na drodze do racjonalnej oceny zagrożeń staje im nadmiar pracy czy kultura firmy – objaśniają Mariusz Frąckiewicz i Krzysztof Bachta, eksperci ds. zarządzania projektami w Grupie PZU.

Polskie prawo nie nadąża za praktyką nadzoru właścicielskiego grup kapitałowych. Ryzyka można minimalizować, tworząc np. własne zasady nadzoru właścicielskiego – opowiada Jolanta Kulmińska-Jaroszyńska, dyrektor zarządzający ds. korporacyjnych w PZU SA i PZU Życie SA.

W przypadku erozji założeń biznesowych najlepszą decyzją jest jak najszybsze zamknięcie projektu – tłumaczy specjalista od zarządzania projektami w PZU Mariusz Frąckiewicz.

Wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwie może obywać się bez ryzyka, jeśli tylko przetestujemy laboratoryjnie nowe rozwiązania – przekonuje Mariusz Gliński z Departamentu Bankowości Elektronicznej Raiffeisen Bank Polska SA.

W planowaniu ryzyka musimy uwzględniać dziś wiele zmiennych: od ludzkiej euforii aż po katastrofy naturalne – przekonuje przedsiębiorca Leszek Czarnecki, twórca i główny akcjonariusz Getin Holding.

Szacowanie ryzyk jest niezbędne w zarządzaniu państwem, politykach społecznych i biznesie. Co wynika z antycypowania zagrożeń? Fotoreportaż THINKTANK.

TEMAT NUMERU

Polska – nowe ryzyka, nowe szanse. Jakie obowiązki spoczywają na liderach sektora publicznego w niepewnych czasach? Jak tworzyć wizję rozwoju i umiejętnie ją komunikować? Podsumowanie okrągłego stołu THINKTANK o wyzwaniach rozwojowych, ryzyku zaniechań i szansach na wzrost z udziałem Adama Górala, prof. Mirosławy Grabowskiej, Andrzeja Klesyka, Janiny Paradowskiej, prof. Krzysztofa Rybińskiego i Arkadiusza Stacheckiego.
 
Kontrapunkt:
Ryzyko stagnacji – jak mu zapobiec? O uwarunkowaniach makroekonomicznych i reagowaniu na zmiany w otoczeniu, cyfrowych możliwościach i ukrytych rezerwach wzrostu dyskutują Michał Boni i Andrzej Klesyk.
 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, ze zgadzasz się na ich użycie Polityka prywatności