Język:

ARCHIWUM

Kwartalnik THINKTANK ukazuje się od lata 2009 r. w nakładzie 5 tys. egz.  W czterech działach: Trendy, Firma, Państwo i Lider prezentuje nowe idee dotyczące rozwoju oraz inspirujące i sprawdzone narzędzia zarządzania. Na łamach magazynu THINKTANK publikują wyłącznie praktycy i eksperci w swoich dziedzinach. Magazyn jest dostępny w prenumeracie oraz jako element pakietu THINKTANK SOCIETY.

LIDER

Trudne czasy kształtują charakter, ale nie wszyscy potrafimy czerpać z doświadczeń. Jak skutecznie wzmocnić dobre nawyki i pozbyć się złych – radzi psycholog Jacek Jakubowski.

Sławomir Petelicki: Jeżeli ktoś czuje się na szczycie organizacji samotny, w ogóle nie powinien się tam znaleźć – uważa twórca i dowódca wojskowej jednostki specjalnej GROM.

Moment tworzy lidera. O dwóch najważniejszych i zarazem najtrudniejszych chwilach, które ukształtowały go jako przywódcę opowiada Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku.

Co jest źródłem inspiracji dla najpopularniejszego samorządowca w Polsce, prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka?

Stań na głowie, żeby stanąć na nogach. Jacek Paszkowski, ekspert metody Feldenkraisa tłumaczy jak się ruszać, by lepiej panować nad sobą.

Obiektyw. Z badań wynika, że Polacy są najbardziej zestresowanym narodem. Jak wziąć głęboki oddech?

IDEE

Eliyahu Goldratt, twórca teorii ograniczeń, pisze o trzech zasadach dobrej strategii w jednej z najpopularniejszych i przełomowych powieści biznesowych Cel II: To nie przypadek. Polecamy jako lekturę na lato.

Leader’s Digest: Sieć myśli w sieci, czyli co prezesi, ekonomiści i wpływowe postaci światowej gospodarki myślą, a później piszą na swoich blogach.

FIRMA

Konsumenci stali się ostrożniejsi. Jak przekonać ich dziś do zakupów radzi Tadeusz Żórawski, doświadczony marketer i prezes domu mediowego Universal McCann.

Jeremi Mordasewicz: To nie chwilowe załamanie, ale powrót do normalności. Kryzys zmieni nasze postrzeganie świata na zawsze, a nie tylko na najbliższy rok.

Korepetycje z sytuacji podbramkowych. Igor Chalupec, Wojciech Kruk i Cezary Stypułkowski mówią, czego nauczyły ich trudne sytuacje.

Róbert Braun: Ekspert CSR wyjaśnia, dlaczego organizacja musi dziś bardziej, a nie mniej dbać o odpowiedzialność przed interesariuszami.

Sztuka rozstania: O strategii zwalniania pracowników pisze Piotr Piasecki, ekspert zarządzania zmianą i prezes Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.

Employer branding – dobra marka pracodawcy przyciąga do firmy odpowiednich pracowników. Jak ją zbudować, wyjaśniają Joanna Chylewska i Alicja Hendler.

George Polk: zmiany klimatyczne to nie tylko zagrożenia, ale wielka szansa dla biznesu – pisze ekspert w obszarze zielonych technologii, szef European Climate Foundation.

Będziemy bardziej pewni siebie, pracodawcy docenią współpracę – to wizja Polski za 20 lat Marty Kowalskiej-Marrodán, szefowej polskiego oddziału Egon Zehnder International.

PAŃSTWO

Administracja 2.0: wykorzystanie potencjału obywateli i otwarcie dostępu do zasobów informacji publicznej może wywołać prawdziwą rewolucję w państwie – pisze Edwin Bendyk.

Steve Ballmer: Najważniejsze pytanie, przed którym staną nie tylko firmy, ale i administracja, brzmi: co jeszcze technologia może zrobić dla człowieka – uważa CEO Microsoftu.

Centra innowacyjności pomagają administracji wypracowywać nowe rozwiązania. Tomasz Rudolf i Sergiusz Sawin z Innovatiki piszą, jak wykorzystać zagraniczne doświadczenia w stymulowaniu pomysłowości w państwie.

Joseph S. Nye: musimy współpracować, aby pobudzić gospodarki naszych krajów. W przeciwnym razie proces globalizacji pokaże swe najgorsze oblicze – argumentuje profesor Harvardu.

Źle napisana ustawa to kłopot dla obywateli, ale i dla jej twórców. Najważniejsze błędy, jakie popełniają legislatorzy, krok po kroku wyjaśniają Marcin Matczak i Tomasz Zalasiński, prawnicy kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Izabela Jaruga-Nowacka: musimy wprowadzić parytet płci. Polski nie stać na niewykorzystanie potencjału kobiet, przekonuje działaczka na rzecz praw kobiet i posłanka na Sejm.

Polacy pracują za krótko, żeby się szybko rozwijać i za szybko przechodzą na emeryturę. Jak dokończyć reformę emerytalną – piszą Wiktor Wojciechowski i Piotr Pękała, ekonomiści Forum Obywatelskiego Rozwoju.

TEMAT NUMERU

Pieniądze z UE: realna szansa na gotówkę dla gospodarki i firm. W trudnych czasach fundusze unijne są ważnym źródłem finansowania rozwoju. Prof. Danuta Hübner, komisarz Unii Europejskiej pisze, że musimy natychmiast usprawnić obsługę unijnych środków i wydać znaczną ich część na zielone technologie.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z PKPP Lewiatan formułuje 12 rekomendacji, jak przyspieszyć wydawanie unijnych euro w Polsce. Dla firm zainteresowanych dotacjami: mapa wsparcia z UE, która pozwala zorientować się, po jakie pieniądze warto sięgnąć.

Kontrapunkt:
Czasy wymagają silnego i zdecydowanego przywództwa. Jak skutecznie przeprowadzić firmę przez zmiany, dyskutują praktycy, którzy zmierzyli się z tym wyzwaniem: Piotr Czarnecki (Raiffeisen Bank Polska) i Borys Stokalski (Infovide-Matrix).

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, ze zgadzasz się na ich użycie Polityka prywatności