Język:

Forum dialogu – inwestycje zagraniczne

19 marca 2014 r., Kapitał zagraniczny odpływa z Polski: trzeba to traktować jako sygnał alarmowy, choć atrakcyjność inwestycyjna Polski jest nadal wysoka.

Statystyki NBP za 2013 r. pokazują odpływ kapitału zagranicznego z Polski, BIZ spadły też rok wcześniej. Sygnały te powinny być traktowane poważnie. Przez dwie i pół dekady procesu transformacji bezpośrednie inwestycje zagraniczne były motorem polskiego wzrostu. Od 1990 r. napłynęło do Polski (według danych NBP) 235,1 mld dol. Położenie, rozmiar rynku, dostęp do wykwalifikowanych kadr i w miarę niskie koszty pracy sprawiały, że przez lata Polska była jedną z najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów lokalizacji w regionie. Pytanie brzmi jednak, jak utrzymać wysoką atrakcyjność Polski dla nowych inwestorów, a także – dla tych firm, które już w Polsce zainwestowały. Rywalizacja o reinwestycje staje się bowiem na świecie coraz bardziej poważna. Podczas dyskusji THINKTANK przeprowadzonej w ramach Forum Dialogu FORUM DIALOGU – INWESTYCJE ZAGRANICZNE z udziałem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz największych inwestorów i samorządowców inwestorzy zagraniczni zwrócili uwagę na czynniki, które wydatnie zmniejszają atrakcyjność inwestowania w Polsce - m.in. wzrost kosztów pracy i energii, osłabienie innych zachęt inwestycyjnych, przeregulowanie gospodarki czy brak dialogu biznesu z rządem. Wicepremier Janusz Piechociński podkreślił , że strategia przyciągania i utrzymywania inwestycji jest dla rządu kluczowa. Rząd będzie również dążył do budowania lepszego dialogu i współpracy pomiędzy biznesem a administracją. Dla rządu najbliższe trzy lata będą strategicznie istotnym okresem budowania przewagi konkurencyjnej polskiej gospodarki, m.in. w oparciu o inwestycje zagraniczne.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, ze zgadzasz się na ich użycie Polityka prywatności